Letní VÝPRODEJ -30% EXTRA -10% s kódem: HELP10

Na co myslet při plánování zimní turistiky

Na co myslet při zimní turistice?

Hory není třeba nikdy podceňovat a v zimě to platí dvojnásob. Základem je dobrá příprava. Ta se totiž nepostará jen o příjemné zážitky, ale občas zachrání i zdraví, či dokonce život. Navzdory náročnějším podmínkám a možná o něco těžšímu batohu má však turistika v zimě nepopiratelné kouzlo a začíná jí holdovat stále více lidí.

Jak se tedy připravit na zimní túru a na co v horách nezapomenout?

    Plánování a výběr trasy

    Při plánování zimní turistiky je důležité brát v úvahu několik faktorů a podle nich zvolit vhodnou trasu. Túra, kterou zvládnete v létě dopoledne, se totiž v zimě může natáhnout i na celý den. Množství čerstvého sněhu, nevyšlapané stezky či zaledněný terén umí tempo značně zpomalit a také ubrat z energie. Kromě toho musíme počítat i s kratšími dny a proto doporučujeme vybírat takové trasy, které bezpečně zvládnete přejít do setmění. Nezapomínejme, že některé stezky, zejména ty v Tatrách, podléhají sezónní uzávěře. Pokud se zimní turistikou začínáte, začlenit do itineráře horskou chatu je docela dobrý nápad. Na zimní hory je ideální jít minimálně ve dvou a o svém plánu vždy někoho informovat.

    Sledování podmínek

    Sledovat aktuální předpověď počasí, výstrahy, množství napadaného sněhu či průchodnost chodníků je před túrou samozřejmostí. Na počasí jako takové se ale rozhodně není třeba spoléhat. Pokud je iv údolí pěkně, výše to může vypadat docela jinak. V horách se podmínky umí měnit velmi rychle – v zimě stačí, že slunce zajde za kopec a okamžitě pocítíte několikastupňové ochlazení, proto na to musíme myslet už při přípravě. V zimě a na jaře je navíc třeba sledovat i lavinovou předpověď.

    To, že je stezka otevřená, neznamená, že je bezpečná. Riskovat v horách není třeba a v případě nepříznivých podmínek si raději zvolte jinou túru nebo ji jednoduše přesuňte na jiný den. Hory vám nikam neutečou. Pro komplexní informace doporučujeme sledovat stránku Horské záchranné služby.

     

    V horách se podmínky umí měnit velmi rychle. Dobrou přípravu není třeba podceňovat.

      Oblečení ve vrstvách

      Při výběru oblečení je vhodné řídit se základním pravidlem a tím je vrstvení. Vsadit bychom přitom měli na kvalitní materiály s dobrými funkčními vlastnostmi, které nás udrží v teple a suchu a zároveň se v nich budeme cítit komfortně i při intenzivní námaze. Merino vlna je v zimě výbornou volbou, ale o tom, jak se obléct na zimní túru píšeme více v samostatném článku.

      Vhodná výbava pro pohodlí i bezpečnost

      Na túru nestačí mít jen dobré oblečení, ale také dodatečnou výbavu. Kromě vhodné turistické obuvi, která by měla být zejména nepromokavá a zateplená, by na nohou (nebo ve vaku) neměly chybět protiskluzové návleky, nesměky či kočky – v závislosti na náročnosti terénu, do kterého se chystáme. Pokud se chystáte na některou z tatranských chat, povětšině stačí nesměky, ale ve strmých svazích občas oceníte i kočky a dokonce i cepín. Při chůzi ve sněhu nebo na ledě pomohou i turistické hole. V hlubokém sněhu oceníte také návleky na obuv, které zabrání tomu, aby se vám sníh dostal do bot. A jelikož se v zimě stmívá podstatně dříve, určitě je dobré mít s sebou i čelovku. Pro každý případ. Chystáte-li se do lavinového terénu, s sebou byste si měli přibalit i lavinovou výbavu (vyhledávač, lopata a sonda). V případě, že takové túry absolvujete pravidelně, je jistě vhodné absolvovat i lavinový kurz.

      Na co mnoho lidí při zimní túře nemyslí, ale netřeba na to zapomínat, je ochrana před sluncem. V pěkný slunečný den je sice na zasněženém svahu příjemně, ale velké bílé plochy paprsky odrážejí a sluneční záření je tak mnohem intenzivnější. Není tedy na škodu myslet na UV ochranu (zejména obličeje) a také ochranu očí kvalitními slunečními brýlemi. Několikahodinové vystavení zraku silnému záření totiž může vést k nepříjemným pocitům v oku až sněžné slepotě. Mimochodem, když už je řeč o zraku, v hustém sněžení nebo silném větru se mohou hodit také klasické lyžařské brýle.

      Kvalitní a funkční oblečení ve vrstvách je samozřejmostí, ale není třeba zapomínat ani na další výbavu, která se postará nejen o váš komfort, ale také bezpečnost.

        Na co ještě nezapomenout?

        K turistické výbavě by měla určitě patřit i lékárnička a pojištění na hory. Zejména ty zimaravejší v zimě potěší ohřívací polštářky, které si umíte vložit do rukavic či bot a pomohou překonat kritické momenty. A i když je venku pod nulou, není třeba zapomínat ani na pitný režim. Přestože žízeň možná pociťovat nebudete, nedostatek tekutin zhušťuje krev, což způsobuje horší prokrvení končetin a rychlejší nástup omrzlin. Ve vaku by nemělo chybět ani jídlo, minimálně ve formě rychlé energie (tyčinky, sušené ovoce, oříšky apod.). V zimě je vhodné nosit nápoj v termosce – i ten nehořký, abychom zabránili jeho zamrznutí. Pokud plánujete túru spojit s návštěvou turistické chaty, nezapomeňte si ověřit, zda bude v době vaší návštěvy otevřena, abyste uprostřed túry nezůstali nepříjemně překvapeni a bez dostatečných zásob.

        Na závěr ještě jedna rada, která platí celoročně: Nepodceňuj hory a nepřeceňuj sebe. Vždy dobře zvaž aktuální situaci i své schopnosti a v případě potřeby se vrať do bezpečí.

        Zimní hory mají jedinečnou atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pokud se na túru v zimě dobře připravíme, hory nás odmění skvělými zážitky.

        A co vy? Máte rádi zimní turistiku?

        Autoři fotografií: Flo Maderebner, Martin Hodoň, archív Black Hill Outdoor